A vagyonvédelmi és biztonsági ipart legjelentősebb mértékben az 5G kétségtelenül a videómegfigyelés területén fogja érinteni. A kamerák azért játszanak ilyen nagy szerepet, mert a videómegfigyelő rendszerek gyakran telephelyeken, vagy városi területeken üzemelnek és mivel leginkább kültéri telepítésűek, így mobilkapcsolatot igényelnek.

A kültéri térfigyelő kamerák jelentik az 5G internetes megoldások legnagyobb piacát még a 2022-es évben, majd megelőzi őket az összekapcsolt jármű fejlesztések területe. Az 5G-s térfigyelő kamerák 2020-ban elérték a 2,5milliót, 2021-ben a 6,5 milliót, 2022-ben pedig várhatóan a 11 millió darabot. A behatolásészlelés kínálja ezen a területen a lehető legnagyobb megszólítható piacot.

Sebesség és átviteli idő

Nézzünk meg néhány várható teljesítményadatot. Az 5G letöltési sebesség körülbelül 50Mbs és 1,8Gbps között mozog, bár ez a hálózat feltételektől függően változhat. Érzékletes példával élve: az 5G hálózati sebesség azt, azt jelenti, hogy egy 3 GB-os film, amelynek letöltésére csaknem fél óra szükséges 4G-n keresztül, csak körülbelül 30 másodpercet vesz igénybe 5G hálózaton.

Ami a kapacitást illeti, míg a 4G hálózatok négyzetmérföldenként nx1000db IoT eszközt tudnak kiszolgálni, az 5G hálózat négyzetmérföldenként több millió IoT eszköz hálózati kapcsolatát tudja biztosítani.

A késleltetési idő 4G-s 50-100 ezredmásodpercről, 5G esetén a 1-4 ezredmásodpercre csökken.

Mobilhálózatok különböző generációi

Technológia1G2G3G4G5G
Bevezetés éve19791991200120092019
Felhasználási területAnalóg rendszerekSMS, MMS, konferencia hívások, távolsági hívásokOlcsó adat továbbítás, internet, GPS, VideóHD Video, Nagy sebességű alkalmazások, hordozható eszközökIoT, Felhő tárolás, 4k video stream
Frekvencia30KHz1.8GHz1.6-2GHz2-8 GHz3-30GHz
Átlagos seb.2kbps40kbps300kbps25Mbps150Mbps
Hatótávna80km40km16km1.6km

5G alapú CCTV + AI képességek – Aktív fenyegetés észlelése

Az 5G alapú CCTV kamerák olyan vezeték nélküli IP kamerák, amelyek képesek képeket, videót továbbítani 5G hálózaton keresztül. Ezek a kamerák mesterséges intelligencia képességekkel integrálva hozzájárulnak a videómegfigyelő rendszerek hatékonyságának javításához, új korszakot nyitva a fizikai biztonság szektorban.

Kezdetben a videómegfigyelő rendszerek passzívak voltak, ahol a CCTV kamerákat főleg élő videók streamelésére használták, a vállalkozások pedig csak akkor hivatkoztak a tárólt videófeedekre, amikor a biztonság megsértése már megtörtént. Nem tettek komolyabb erőfeszítést a video folyamok elemzésére, hogy előzetesen észleljenek egy lehetséges biztonsági incidenst.

A mesterséges intelligencia alapú megoldások – például arc-tárgy és eseményfelismerést, intelligens képfeldolgozást, távoli eszközelérést, viselkedésészlelést és elemzést – kihasználó 5G CCTV kamerák a videómegfigyelés aktív fenyegetésészlelő rendszerré váló átalakulásához vezetnek.

Az 5G egyúttal széles körű lehetőséget kínál a videómegfigyelés mint szolgáltatás igénybevételének kiterjesztésére is (VSaaS), ahol a videót egy központi felhőplatformra töltik fel ahelyett, hogy helyi rendszerekben tárolnák élő megtekintés és videóelemzés céljából.